Jak można poprawić ciąg kominowy?
Dobre działanie instalacji kominowej ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania systemu grzewczego, a także przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania budynku. Właściwa praca komina oznacza możliwość uzyskiwania odpowiedniego ciągu kominowego, a dzięki niemu szybkiego i efektywnego pozbywania się dymu. Przekonajmy się, czym jest ciąg kominowy i jak można na niego wpłynąć.
Czym jest ciąg kominowy i od czego zależy?
Instalacja kominowa służy do wyprowadzania poza budynek powstających podczas spalania gazów i dymów. Działanie komina zależy od tego, czy jest on w stanie uzyskać właściwy ciąg. Ciąg jest wytwarzany za sprawą różnicy ciśnień, powodowanej przez unoszenie się ku górze rozgrzanych dymów wydostających się z komory spalania i przepływających do instalacji kominowej. Dzięki niższej gęstości wznoszą się one w przewodzie kominowym, po czym trafiają do otaczającego ujście komina powietrza. Przemieszczające się dymy powodują powstawanie podciśnienia, które zasysa kolejne partie spalin i przyspiesza ich wydostawanie się na zewnątrz. Możliwość uzyskiwania odpowiedniego ciągu kominowego zależy od właściwego doboru średnicy przewodu kominowego w stosunku do ilości powstających gazów, a także jego długości liczonej od trójnika, gdzie podłączony jest wychodzący z kotła lub kominka czopuch, aż do górnej krawędzi komina.
Co wpływa na zwiększenie ciągu kominowego?
Ciąg kominowy zależy od długości przewodu kominowego, która powinna wynosić przynajmniej 4 metry. Może się jednak okazać, że nawet takie wymiary są w konkretnych warunkach niewystarczające i komin musi zostać wydłużony przy pomocy przedłużenia komina. Ciąg zależy także od stanu przewodu kominowego i powstających w nim zaburzeń przepływu dymów, które mogą powstawać np. w wyniku przesunięcia się cegieł lub powstania nieszczelności. W takim przypadku rozwiązaniem może być zamontowanie nowego stalowego wkładu kominowego o wysokiej gładkości ścianek. Przyczyną niedostatecznego ciągu może być również często wiejący w danej okolicy wiatr. Sposobem na ograniczenie takich problemów będzie instalacja właściwej nasady kominowej, w niektórych przypadkach także ze wspomaganiem ciągu za pomocą dodatkowego wentylatora.