Jak działają kominki z płaszczem wodnym?
Kominki cieszą się ogromną popularnością i są montowane w większości modernizowanych i nowo wznoszonych domów jednorodzinnych. Zainteresowanie nimi wynika z faktu, że pomagają w stworzeniu atrakcyjnej aranżacji wnętrza, a płonący ogień to znakomita metoda na stworzenie przytulnej atmosfery. Obserwacja płonącego drewna to świetny sposób na relaks i regenerację sił. Korzyści z montażu wkładu kominkowego mogą jednak przejawiać się także w sferze materialnej i przekładać na niższe wydatki związane z ogrzewaniem, zwłaszcza gdy zastosuje się kominek z płaszczem wodnym.
Czym jest płaszcz wodny?
Wkłady kominkowe mogą być wyposażone w dodatkowy element w postaci specjalnego wymiennika ciepła, który znajduje się w ich górnej części i pozwala na odbieranie energii cieplnej wytwarzanej przez spalanie drewna. Jest to możliwe dzięki temu, że wytwarzane spaliny podnoszą temperaturę wody przepływającej przez wymiennik, a ta z kolei w zależności od typu instalacji może trafiać bezpośrednio do systemu centralnego ogrzewania lub przekazywać energię w wymienniku – takie rozwiązanie okaże się niezbędne, gdy kominek miałby współpracować z pompą ciepła lub kotłem gazowym.
Dlaczego warto korzystać z kominka z płaszczem wodnym?
Kominek z płaszczem wodnym może być dodatkowym elementem systemu grzewczego i wspomagać pracę innych urządzeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uniezależnić się od działania kotła c.o. lub pompy ciepła, a często też zredukować koszt pozyskiwania ciepła. Dla osób często palących w kominku taka inwestycja okaże się opłacalna, choć trzeba pamiętać, że wymaga to zamontowania rozbudowanej instalacji z własnym naczyniem wzbiorczym i zaworem bezpieczeństwa. Alternatywą może też okazać się model wkładu przystosowanego do systemu dystrybucji gorącego powietrza.